Kronika parafialna 2022


15 sierpnia 2022r.   UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY


DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY

Dziękujemy Bogu za Jego błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski, za obfitość darów i za zebrane obfite plony.
 
Dziękuję wszystkim za liczną obecność na uroczystości, dziękuję za przyniesione do kościoła bukiety kwiatów, ziół, owoców, za przyniesione wianki.
W sposób szczególny dziękuję osobom, dziękuję Pani Marii, za przepiękną dekorację naszej świątyni, za tak wielkie bogactwo kwiatów, kłosów, warzyw i owoców. W sposób szczególny dziękuję też, Paniom z Koła Gospodyń z Chotowej oraz Druhom z OSP Chotowa za wykonanie i przyniesienie wieńca dożynkowego.
 
Dziękuję i cieszę się, że troszczycie się o to, by piękne tradycje podtrzymywać, by piękne tradycje przekazywać kolejnym pokoleniom, kolejnym osobom. Dziękuję i proszę przekazujcie te piękne, dobre tradycje dalej. Niech nie brakuje w naszej miejscowości osób, które angażują się z całego serca w działalność takich dzieł, bo to świadczy o tym, że i w naszej miejscowości są osoby, którym zależy na prawdziwym dobru naszej małej ojczyzny, Chotowej.
 
Niech w tym wszystkim towarzyszy nam wszystkim Boże błogosławieństwo.
 


24 lipca 2022r.   Publikacja reportażu "Proboszcz z Chotowej" z 1996r.


Drodzy Parafianie z wielką radością przedstawiamy Wam archiwalny reportaż z 1996r. opowiadający o naszym Ś.P. Księdzu Proboszczu Andrzeju Jedynaku i historii Chotowej. Występują w nim nasi parafianie, również Ci, których nie ma już wśród nas.
Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym można było ten materiał udostępnić, szczególnie Michałowi Paprockiemu za wykonaną pracę, aby finalnie móc ten materiał opublikować.
Dziękuję też Wam wszystkim za liczne subskrypcje na parafialnym kanale YouTube oraz liczne polubienia strony parafialnej na Facebooku.


29 maja 2022r.   Uroczysta Procesja Odpustowa


29 maja 2022r. miała miejsce Uroczystość Odpustowa w naszej Parafii na Święto Wniebowstąpienia Pańskiego.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym podczas uroczystości odpustowej. Dziękuję P. Kościelnemu, P. Organistce, P. Józefowi, OSP Chotowa, lektorom, ministrantom, Dziewczęcej Służbie Maryjnej. Wyrażam wdzięczność tym, którzy nieśli feretrony i sztandary. Dziękuję dzieciom komunijnym, dziewczynkom sypiącym kwiaty i chłopcom dzwoniącym dzwoneczkami. Wszystkim za wszystko Bóg zapłać.
 

 


19 maja 2022r.   Bierzmowanie młodzieży z klasy ósmej w kościele w Czarnej


We czwartek, 19 maja 2022, dziesięcioro młodzieży z naszej parafii,w kościele parafialnym w Czarnej, otrzymało sakrament bierzmowania, z rąk J.E. Ks. Bpa Leszka Leszkiewicza, Biskupa Pomocniczego Diecezji Tarnowskiej.

Niech Duch Święty, obdarza swoimi darami wszystkich młodych naszej parafii,którzy w ostatnim czasie przyjęli sakrament chrześcijańskiej dojrzałości.

Więcej zdjęć można oglądać na stronie: https://tarnow.gosc.pl/gal/pokaz/7558656.Czarna-Bierzmowanie-2022


5 stycznia 2022r.   Zmarł śp. ks. dr Andrzej Jedynak, były proboszcz naszej Parafii


5 stycznia 2022r. podczas pielgrzymki do Medjugorie (Bośnia i Hercegowina) zmarł, ksiądz doktor Andrzej Jedynak, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku, były proboszcz Parafii Chotowa.

Msza święta pogrzebowa miała miejsce w kościele parafialnym w Porąbce Uszewskiej w sobotę (15 stycznia) o godz. 14:00, po której ciało Zmarłego zostało złożone na miejscowym cmentarzu.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej (od 19 czerwca 1971 roku), Łączki Brzeskie (od 05 lutego 1974 roku), Tymbark (od 10 kwietnia 1976 roku) oraz Pilzno – św. Jana Chrzciciela (od 18 czerwca 1979 roku).

Z dniem 14 września 1983 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Chotowej.

 

POŻEGNANIE
KS. DR. ANDRZEJA JEDYNAKA
PROBOSZCZA W CHOTOWEJ W LATACH 1983 - 1998

Parafianie z Chotowej dziękują Bogu, że przed laty postawił na naszej drodze tak wspaniałego
kapłana jak ks. dr Andrzej Jedynak. Posługę proboszcza w Chotowej pełnił przez 15 lat.

Dzisiaj, każdy mieszkaniec naszej wioski rozumie słowa: „Żyj i pracuj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały ciebie.”

Ślady Twojej pracy, księże Andrzeju na chotowskiej ziemi, dostrzegamy wokół. One są widoczne na każdym kroku.

To przede wszystkim kościół pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej, do którego zmierzamy zagubieni szukać pomocy, to także kaplica cmentarna, szkoła.

To w Twoje ręce powierzaliśmy przewodniczenie sprawom gazyfikacji, telefonizacji oraz zakładania sieci wodociągowej w naszej wiosce.

Dzisiaj nie sposób szczegółowo wspominać wszystkich dzieł i inicjatyw, które udało się wspólnie zrealizować.

Pamiętać i mówić będziemy o nich zawsze i wszędzie. Na trwałe, na wieczność zapisane są w dziejach naszej ,,małej ojczyzny”, w sercach ludzi, którzy będą przekazywać je przyszłym pokoleniom. A ślady Twojej działalności duszpasterskiej tkwią w naszych sercach.

Niech Matka Boża Bolesna wynagrodzi Ci Księże Andrzeju, wszystkie trudy Twego ziemskiego życia i zaprowadzi do krainy życia wiecznego.

Odszedłeś do domu Pana w pięknym okresie świąt i kolęd, Twoja osoba, już zawsze kojarzyć nam się będzie ze słowami może mało znanej, ale jakże trafnej „Kolędy dla nieobecnych”:

A nadzieja znów wstąpi w nas.
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
I choć przygasł świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu,
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
Wbrew tak zwanej ironii losu.
Daj nam wiarę, że to ma sens.
Że nie trzeba żałować przyjaciół
Że odeszli po to by żyć.
I tym razem będą żyć wiecznie.

 


 


 

Kronika parafialna 2021


7 października 2021r.   NOWY KRZYŻ NA CMENTZARZU


We czwartek 7 października 2021 r., w święto Matki Bożej Różańcowej, na cmentarzu parafialnym w Chotowej ustawiono nowy krzyż, który zastąpił stary, zniszczony krzyż, upamiętniający parafialne Misje Św. z 1982 r. Misje przeżywane były w roku 600-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.
Nowy krzyż wykonał Edward Niziołek. Ofiarodawcami dębowego drzewa, z którego wykonano krzyż, byli Maria i Krzysztof Gąsior. Przy montażu nowego krzyża pracowali: Edward Niziołek, Stanisław Pawełek, Marek Gajewski, Łukasz Gajewski i Tomasz Ferenc.

„Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony,
na wieczne czasy bądźże pozdrowiony!
Ta sama Krew Cię skropiła,
która nas z grzechów obmyła.”

 


19 września 2021r.   UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI MATKI BOŻEJ BOLESNEJ


Dziękujemy Ojcu Kazimierzowi Piotrowskiemu, ze Zgromadzenia Redemptorystów, za dzisiejsze przewodniczenie uroczystej sumie odpustowej, za cały ten wielki trud, bardzo serdecznie dziękujemy, Bóg zapłać. Dziękujemy także naszemu rodakowi O. Dawidowi, za jego wielką pomoc, za jego obecność dziś i codziennie w czasie rekolekcji i wspólną z nami modlitwę, Bóg zapłać.

 

 


15 - 19 września 2021r.   Rekolekcje Parafialne


 Pragnę bardzo serdecznie podziękować Ojcu Kazimierzowi Piotrowskiemu, ze Zgromadzenia Redemptorystów, za przybycie do naszej parafii, za przeprowadzenie tegorocznych rekolekcji parafialnych, za wszystkie wypowiedziane słowa, wygłoszone konferencje pomagające nam wszystkim w przeżyciu nawrócenia naszych serc, poprawy naszego życia.

 


04 sierpnia 2021r.   20. rocznica Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Parafii Chotowa.


 4 sierpnia 2021r. minęło 20. lat od przybycia do naszej parafii kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Niech Maryja, Królowa Polski i Patronka naszej parafii ma nas w swojej opiece.

Na kanale Youtube naszej parafii, można obejrzeć film z wydarzeń, które miały miejsce przed 20. laty.

 


 24 lipca 2021r.   Prace gospodarcze na cmentarzu


Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które w sobotę 24.07.2021r. pracowały przy rozwożeniu ziemi, naprawie, czyszczeniu i malowaniu ogrodzenia na cmentarzu. Została pomalowana połowa płotu, dlatego za tydzień będziemy kontynuować akcję. Obecni byli: Barbara Bielańska, Małgorzata Drożdż, Agata Gajewska, Maria Pasik, Bogumiła Skóra, Amanda Skóra, Agata Socha, Agnieszka Sztyc, Krzysztof Balasa, Patryk Balasa, Marian Drożdż, Błażej Drożdż, Wacław Kosztyło, Henryk Kuszela, Józef Kutrzuba, Maksymilian Lepak, Damian Michoń, Marcin Niedbalec, Edward Niziołek, Andrzej Pasternak, Dawid Pasternak, Stanisław Pawełek, Kacper Socha, Szymon Sztyc, Michał Urbańczyk, Gustaw Waśko.

Bóg zapłać za wykonaną pracę.

 


03 lipca 2021r.   IX Piesza Pielgrzymka Chotowa - Tuchów


Dziękuję wszystkim, którzy zajęli się organizacją i wszystkim, którzy w sobotę 3 lipca 2021r. wzięli udział w IX Pieszej Pielgrzymce Chotowskiej na Wielki Odpust Tuchowski. Nasi pielgrzymi wyruszyli o godz. 5:00 spod Groty. Pomimo złej, deszczowej pogody szczęśliwie dotarli do Tuchowa.

O 15:00 w Tuchowie została odprawiona Msza Święta w intencji kapłanów pochodzących z Chotowej oraz ks. proboszcza, aby pełni mocy Ducha Świętego głosili miłość Bożą. Intencja od wspólnoty modlitewnej "Margaretka" i uczestników IX Pieszej Pielgrzymki Chotowskiej.

 


26 czerwca 2021r.   Usuwanie żywopłotu na cmentarzu


W sobotę 26 czerwca 2021r. miała miejsce akcja usuwania zniszczonego (uschniętego) żywopłotu na naszym parafialnym cmentarzu. Praca rozpoczęła się o godz. 8:00. Pogoda dopisała jak również frekwencja parafian chętnych pomóc w tym przedsięwzięciu. W sumie zaangażowanych było 25 osób.

Dziękuję serdecznie: Marii Pasik, Agacie Socha, Agnieszce Sztyc, Barbarze Zielińskiej, Grzegorzowi Balasa, Patrykowi Balasa, Markowi Gajewskiemu, Sebastianowi Gruszowskiemu, Wacławowi Kosztyło, Damianowi Kubas, Henrykowi Kuszela, Mirosławowi Mroczek, Marcinowi Niedbalec, Krzysztofowi Niedbalec, Józefowi Niziołek, Andrzejowi Pasternak, Józefowi Pasternak, Andrzejowi Pękala, Krystianowi Pękala, Rafałowi Pluta, Markowi Pluta, Stanisławowi Reguła, Krzysztofowi Staniec, Gustawowi Waśko oraz Józefowi Wilczyńskiemu.

Niech dobry Bóg wynagrodzi wasz wielki trud.